شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » آذربایجان غربی بالگرد اطفای حریق ندارد/ داستان پایگاه هوایی اطفای حریق شمالغرب کشور چه بود؟

به گزارش ارومیه کلوب به نقل از کردپرس آذربایجان‌غربی دارای ۱۰۱ هزار هکتار جنگل است که از این مقدار ۳۵ هزار هکتار از آن را جنگل‌های نیمه انبوه تشکیل یافته و بخش عمده آن در دو شهرستان سردشت و پیرانشهر واقع شده است.

در سال های اخیر افزایش آتش سوزی ها جنگل های استان را تهدید می کند، آتش سوزی هایی که بنا به گفته مسئولان ذی ربط بیشتر آن ها توسط نیروی انسانی و به صورت عمدی انجام می گیرد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی آتش سوزی های سال گذشته در جنگل های سردشت، پیرانشهر و بخشی از مهاباد را ۷ مورد و در  مساحت ۱۵هکتار اعلام کرده است.

اما این در حالی است که تنها در مرداد ماه سال گذشته،  در یک فقره آتش سوزي در اراضی و جنگل های روستاهای “ملاشیخ- گورانگان – شینوه” سردشت،  حدود ۱۰۰ هكتار از اراضی و جنگل های این شهرستان طعمه حریق شدند و به دلیل کمبود امکانات اطفای حریق دو روز به طول انجامید و در نهایت یگان حفاظت منابع طبیعی با کمک های مردمی توانست آتش را مهار کند.

طبق استاندارد به ازای هر ۶ هزار هکتار جنگل یک نیروی حفاظتی باید بکار گرفته شود، اما متاسفانه در حال حاضر تنها ۸۵ نیروی حفاظت از منابع طبیعی و جنگل های استان فعال هستند که از میانگین کشوری بسیار پایین بوده و یک معضل بزرگ برای جنگل داری استان به شمار می رود.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای جبران این کمبود در بخش نیروی انسانی و تجهیزات با قرار دادی که با بخش خصوصی منعقد شده ۷ اکیپ اطفای حریق در سردشت، پیرانشهر، ارومیه و شوط باتوجه به وسعت جنگل ها در نظرگرفته است.

همچنین فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز از تشکیل ۸ تیم واکنش سریع، جهت پیشگیری و اطفا حریق در مناطق پنجگانه تحت حفاظت این اداره کل خبر می دهد. که  تیم های مذکور در ” پارک ملی دریاچه ارومیه”، “منطقه حفاظت شده مراکان”، مناطق حفاظت شده جنگلی” میرآباد سردشت و پیرانشهر” ،”منطقه حفاظت شده نوروزلو میاندوآب”، “پناهگاه حیات وحش سوتاوو و حمامیان بوکان”، ” پناهگاه حیات وحش کانی برازان مهاباد” و “تالاب سولدوز نقده” فعال خواهند بود.

امسال نیز به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی؛ تنها چهار مورد آتش سوزی در مساحت مجموع ۹ هکتار از مساحت جنگلی و پوشش گیاهی استان رخ داده است.

با توجه به وجود آتش سوزی های متعدد و صعب العبور بودن مسیر کوهستانی در کنار کمبود امکانات، اطفای حریق هوایی یکی از ملزومات به شمار می رود.

در شهریور ماه سال ۹۵، با حضور فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع و آبخیز داری کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری استان، کلنگ احداث اولین پایگاه هوایی اطفای حریق استان به منظور استفاده از امکانات و تجهیزات هوایی در اقدام به موقع در پیشگیری از حریق و تخریب عرصه های طبیعی در ارومیه به زمین زده شد.

سپس در ۱۷ اسفند ماه همان سال همزمان با دومین روز از گرامیداشت هفته منابع طبیعی با حضور فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع و آبخیز داری کشور، مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان استانی اولین پایگاه هوایی اطفای حریق شمال غرب کشور در ارومیه به بهره‌برداری رسید.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در آیین افتتاح این گفت: با تخصیص اعتبارات لازم سه پایگاه فرعی اطفای حریق نیز در شهرستانهای سردشت ، پیرانشهر و خوی راه اندازی خواهد شد.

اما نکته جالب آنکه با وجود افتتاح این پایگاه هوایی در سال ۹۵، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی یک سال بعد و در شهریور ماه سال ۹۷ گفت:این پایگاه هوایی با ۶ میلیارد ریال هزینه در حال احداث است و ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و برای تکمیل و اتمام عملیات اجرایی فاز دوم آن بیش از سه میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.

همچنین سال ۹۶ بود که مجهزترین ساختمان اطفاء حریق شمالغرب کشور در ارومیه با حضور جمعی از مسئولان آذربایجان غربی با صرف هزینه ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار کلنگ زنی شد. تا با استقرار ثابت یک بالگرد اطفاء حریق، علاوه بر اجرای عملیات اطفاء حریق با سرعت عمل بالا در سطح استان، در زمینه همکاری با نیروهای اطفاء حریق استان‌های همجوار نیز وارد عمل شود.

اما با وجود اولین پایگاه هوایی اطفای حریق شمال غرب کشور و مجهزترین ساختمان اطفاء حریق شمالغرب کشور در ارومیه، اخیرا  مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در گفت و گو با مهر می گوید: این استان هیچ بالگردی در مواقع بروز آتش سوزی در مناطق جنگلی و مرتعی ندارد.

امیر عباس جعفری ادامه می دهد: اولین پایگاه هوایی اطفای حریق شمال غرب کشور، یک استخر بزرگ آب را شامل می‌شود که بالگردهای استان‌های شمال غرب کشور در مواقع بحرانی از این استخر آبگیری می‌کنند.

و همه آن مانورهای خبری از چهار سال پیش تا کنون برای یک استخر آب بود که در صورت وجود بالگرد، بتوان از آن آبگیری کرد. اما با وجود بهره برداری از آن دو پایگاه و ساختمان تا سال ۹۶، بلا استفاده بودنشان در سال گذشته آشکار شد.

زیرا زمانی که جنگل های سردشت در تابستان ۹۸، در آتش می سوخت نه خبری از اطفای حریق هوایی بود و نه بالگرد.

فرماندار شهرستان سردشت، بارها به کمبود امکانات و نیروی انسانی اداره منابع طبیعی سردشت اشاره کرده و می گوید: ظرفیت این اداره به لحاظ کمبود نیروی انسانی جوابگو نیست و با توجه به نزدیکی فصل تابستان باید ستاد اطفای حریق برای صیانت از این اراضی جنگلی در برابر آتش سوزی در این شهرستان تشکیل شود.

نخشی پور اضافه می کند: این منابع جوابگوی ۹۰ هزار هکتار جنگل های شهرستان نیست و نیروی انسانی موجود از انجام ماموریت و وظایف خود عاجز مانده اند. در هر آتش سوزی به لحاظ عدم دسترسی، عرصه طبیعی زیادی دچار حریق می شود و دسترسی نیروهای مردمی و یگان حفاظت مقدور نیست و اطفاء حریق به سختی انجام می شود.

هر چند امسال قوانین و مجازات شدیدی از جمله ۱۰ سال زندان برای افرادی که به صورت عمدی به آتش سوزی در منابع طبیعی اقدام بکنند در نظر گرفته شده است. اما با نزدیک شدن به تابستان نزدیک و افزایش گرمای امسال در آذربایجان غربی به نسبت سال های گذشته، اما هنوز هم ستاد های اطفای حریق جنگل در آذربایجان غربی بدون برنامه مانده اند و همه تلاششان به آموزش نیروهای مردمی بدون امکانات خلاصه شده است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -