شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » ارومیه|ویترین‌هاپر ازمرغ وخریداری‌نیست/صف‌های‌طولانی‌مرغ مغایر‌سیاست‌های مقابله با کرونا است

به گزارش ارومیه کلوب یک ماه قبل، قیمت ۲۸ هزارتومانی روز مرغ را باقیمت ۱۶ هزارتومانی سال گذشته که آن موقع نیز قیمت ۱۶ هزارتومانی برایمان تعجب‌آور بود مقایسه کردیم و فریادها بر آسمان بود و امروز که قیمت مرغ به ۳۶ هزار تومان برای هر کیلو رسیده است دیگر نمی‌دانیم باید چه عکس‌العملی داشته باشیم چراکه حالا کار به‌جایی رسیده که قیمت‌ها ماه‌به‌ماه به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که قیمت ماه قبل به یک آرزو تبدیل می‌شود و اکنون مردم خرید مرغ گرم را هم مانند سایر اقلام دیگر باید فراموش کنند.

برخی از خرده‌فروش‌ها از خرید مرغ و فروش آن به مردم خودداری می‌کنند
فریق هناره از شهروندان ارومیه در رابطه با قیمت سرسام آور مرغ می گوید:می‌خواهم به گوش آقایان مسئول برسد و بدانند و باور کنند میزان خم شوندگی مردم هم حد و حدودی دارد، چراکه در این اوضاع کاری کرده‌اند که حتی آن‌هایی هم که ماهی ۱۰ میلیون تومان درآمد دارند هم دخل‌وخرجشان جور نیست، چه برسد به طبقه ضعیف جامعه که با حقوق اندک مجبور به گذران زندگی هستند.

وی بابیان اینکه با افزایش مجدد قیمت مرغ برخی از خرده‌فروش‌ها از خرید مرغ و فروش آن به مردم خودداری می‌کنند  می افزاید: هر کاری می‌کنیم دیگر توان خرید مرغ را هم نداریم و توان این را هم که به دنبال مرغ بگردیم و ببینیم کدام فروشگاه و مرغ فروشی موجود دارند را هم نداریم و بنا براین از سبد خانواده این قلم را هم حذف می‌کنیم.

 

تاج الدین چاووشی یکی از خرده‌فروشان مرغ ارومیه می گوید: قیمت امروز عمده‌فروشان بیش از ۳۳ هزار تومان بوده است که ما از خرید آن صرف‌نظر کردیم چراکه باید باقیمت حداقل ۳۶ هزار تومان به مردم می‌فروختیم.وی عنوان می کند: متأسفانه رویه به‌گونه‌ای شده که همان مرغ کیلویی ۳۰ هزار تومان بیست روز قبل برایمان آرزو شده است و ظاهراً در آینده نزدیک همین مرغ کیلویی ۳۶ هزار تومان نیز به یک خاطره تبدیل خواهد شد و نمی‌توانیم به مردم با این قیمت‌ها ارائه دهیم.

 

گزارشهای رسیده از مناطقی از ارومیه حاکی است که از صبح زود صفهای طویلی برای گرفتن مرغ به قیمت تنظیم بازار، تشکیل می شود که در شرایط کرونایی، علیه برنامه کلی قر طینه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی  می گوید: هیچ کس حق‌گران فروشی نداشته و بنابراین مردم می‌توانند نشانی مرغ فروشی‌هایی که اقدام به گران فروشی می کنند را به ۱۲۴ اطلاع دهند.

غلامرضا بابایی  با اشاره به اینکه سازمان صنعت و معدن استان به موارد گران‌فروشی مرغ رسیدگی می‌کند می افزاید: روزانه حداقل ۴۵ تا ۵۰ تن مرغ به یخچال توزیع می‌شود تا شوک حاصل از کمبود مرغ شکست شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه براساس تصمیم‌گیری مسئولان کشوری در گذشته، جوجه‌ریزی به مدت ۱۰ روز انجام نشد، بنابراین هم اکنون مرغ‌های عرضه شده در بازار به اندازه جوجه هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی می گوید: همچنین موضوع نظارت و عرضه مرغ بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و سازمان جهاد کشاورزی نیز کار توزیع آن را بر عهده میگیرد.

وی تصریح می کند: در روزهای گذشته ۲۳۳ مرغ‌فروشی استان بر اثر گران‌فروشی مبلغ دو میلیارد و ۱۱۶ میلیون تومان جریمه شده و برای مرغداری‌ها و کشتارگاه‌ها نیز جریمه ۶۰۰ میلیون تومانی ثبت شده است.

بابایی با تاکید بر اینکه هیچ کس حق‌گران فروشی نداشته و بنابراین مردم می‌توانند نشانی مرغ فروشی‌هایی که اقدام به گران فروشی می کنند را به ۱۲۴ اطلاع دهند می گوید:صف‌های طولانی مرغ  مغایر با سیاست‌های مقابله با کرونا  است و بنابر این  خواستار افزایش عرضه مرغ برای رفع این معضل در سطح استان شده ایم .

وی ضمن انتقاد از صف‌های طولانی برای خرید مرغ، آن هم در ایام شیوع کرونا، اظهار می کند: انتظار داریم، به جز میادین میوه و تره بار، فروشگاه های منتخب نیز برای عرضه مرغ با قیمت مصوب کیلویی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شوند.

این مسئول می افزاید: با این اقدام علاوه بر اینکه شاهد تشکیل صفوف طولانی مغایر با سیاست های ستاد ملی مقابله با کرونا نخواهیم بود، مرغ راحت تر در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -