شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت »  تبعیض و ناآگاهی از توانمندی‌های نابینایان فرصت شغلی را از آنان گرفته است

به گزارش ارومیه کلوب به نقل از تسنیم ، یکی از مشکلات اساسی نابینایان استان موضوع اشتغال است و امروز بیشترین میزان بیکاری در میان این قشر از جامعه وجود دارد که این خود به وجود آورنده بسیاری از مشکلات برای این افراد است.

به دلیل عدم آشنایی و اعتماد به نابینایان در جامعه کمتر سهمی برای آن‌ها در اشتغال در نظر گرفته می‌شود و این موضوع بروز معضلات روحی، روانی، اقتصادی و به تبع آن عدم تشکیل خانواده منجر می‌شود.

مسئولان ذی ربط و شهروندان باید بدانند که نابینایان نیز شهروندانی صاحب حقوق هستند که فقط از نعمت بینایی محروم بوده که توانمندی‌های بسیاری دارند و ثابت کرده‌اند در صورت بهره‌مندی از امکانات مورد نیاز حتی بهتر از افراد سالم شهرمان استعدادهایشان را شکوفا و به جامعه خدمت می‌کنند.

همچنین امکانات شهری مناسب برای حمل و نقل نابینایان و فرهنگ‌ برخورد با آنها از مهمترین نکاتی است که مسئولان باید هر چه سریع تر برای ایجاد آن اقدام کنند.

پویا یکی از شهروندان نابینا در ارومیه با بیان اینکه اشتغال و نبودن کار مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه های نابینایان و کم بینایان است افزود: در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد اگر تبعیض‌های موجود در برخورد با این قشر برطرف شود، مسلما آنان قادر خواهند بود که به‌ عنوان عضو موثر در روند رو به رشد و توسعه جامعه نقش‌آفرینی کنند.

امیرحسین ۳۵ ساله یکی دیگر از شهروندان نابینا گفت: برخی شهروندان از روی ناآگاهی و شاید هم آگاهی، خودروهای خود را در محل پارک ویژه معلولان پارک می‌کنند و یا موتورسیکلت خود را در روی رمپ ویژه عبور نابینایان متوقف می‌کنند یا برای آنها در پیاده رو سد معبر کرده و یا برای پاسخ دهی به نشانی و مسیر اتوبوس کاملا بی اعتنایی ‌می‌کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه تردد و مناسب سازی محیطی مشکلات متعدی برای نابینایان به وجود آورده که یکی از آن‌ها ساختار اداری و عمومی شهرها است و در اکثر ادارات فضای مناسب برای تردد اشتغال نابینایان وجود ندارد همچنین بیشتر پیاده‌روها و معابر ما برای تردد این قشر  مناسب سازی نشده‌اند.

در ادامه مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌ غربی جمعیت نابینایان و کم بینایان استان را پنج هزار و ۵۷۹ نفر اعلام و اظهار داشت: از این تعداد یک هزار و ۹۵۹ نفر زن و سه هزار و ۶۲۰ نفر مرد هستند.

فریور با اشاره به اینکه حدود ۱۰ درصد معلولان سازمان را معلولان بینایی تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: هم اکنون سه هزار و ۶۵۰ نفر معلول بینایی  در استان ماهانه مستمری پرداخت می شود.

وی افزود: ۱۵ درصد معلولان بینایی، بسیار شدید بوده و نابینای کامل در حد عدم درک نور هستند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌ غربی به عمده مشکلات نابینایان در استان اشاره کرد و گفت: تبعیض و ناآگاهی سازمان‌ها و شرکت‌ها از توانمندی‌های نابینایان منجر به این شده است که از فرصت های شغلی که شایسته آن هستند محروم شوند.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای نابینان استان بیان کرد: برای ۵۴ نفر از نابنیان و کم‌بینایان استان از سال گذشته تاکنون دو میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پرداخت شده است.

فریور تصریح کرد: همچنین برای ۵۹ نفر نیز از ابتدای نهضت تامین مسکن مددجویی به مبلغ چهار میلیارد تومان از طریق کمک‌های بلاعوض و در قالب تفاهم نامه‌ها مسکن‌سازی شده است.

وی در مورد برطرف کردن مشکل رفت و آمد معلولان بینایی افزود: شرایط تسهیل تردد برای مددجویان بینایی در ساختمان‌های جدیدالتاسیس لحاظ شده اما متاسفانه در بناهای قدیمی امکان لحاظ همه شرایط وجود ندارد و لازم است همه دستگاه ها با همکاری هم شرایط تردد را برای این معلولان فراهم کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -