شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » تولیدکنندگان مواد غذایی در ارومیه با چالش تامین مواد اولیه روبه‌رو هستند

 تمام واحدهای تولیدی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستند و این روزها اقتصاد کشور درگیر التهابات و دشواری‌هایی است که تأثیر خود را بر روی حوزه تولید گذاشته، تأثیراتی که منجر به رکود در واحدهای تولیدی شده است.

هم اکنون کارخانه‌های تولیدی برای ادامه فعالیت خود با موانع بسیاری از جمله کمبود مواد اولیه روبه‌رو هستند که این امر سبب شده فضای کسب و کار در کشور نامساعد و معضل بیکاری و رکود دامن‌گیر اقتصاد شود.

بنابراین تحقق جهش تولید بدون داشتن مواداولیه امکان‌پذیر نیست، حتی اگر بهترین شرایط ممکن را هم برای واحدهای تولیدی فراهم کنیم اما مواد اولیه تامین نشود، جهش تولید محقق نخواهد شد.

همچنین نوسانات ارز  بخشنامه‌های  پی‌در‌پی و تصمیمات  آنی و غیرکارشناسی، فصل مشترک همه دغدغه‌های فعالان بخش تولید است و کارخانه‌ها یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می‌شوند که برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات باید چاره‌ای اندیشده‌ شود چراکه با راکد شدن واحدهای تولیدی چندین هزار نفر نیز بیکار می‌شوند.

اگر مواد اولیه تامین نشود تعدیل نیرو خواهیم داشت

مدیرعامل کارخانه یکی از واحدهای تولیدی و خوراکی در ارومیه با اشاره به اینکه، تامین مواد اولیه یکی از چالش‌های مهم و اساسی این روزهای تولیدکنندگان است، بیان کرد: حدود دو ماه پیش به علت کمبود روغن و به دنبال آن، گران شدن قیمت این کالا تولید در این کارخانه به سختی صورت گرفت.

پیروش بیان کرد: بنابرابن با گران شدن و کمبود روغن در کشور و همزمان در استان باعث تعطیلی چند روزه خط تولید شد.

وی افزود: پس از چندین روز با برطرف شدن مشکل و ورود مواد اولیه از جمله روغن به شرکت، خط تولید بار دیگر راه‌اندازی و بار دیگر کارگران مشغول به کار شدند.

پیروش بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر نیز با کمبود روغن نباتی روبه‌رو بوده و احتمال تعدیل نیرو با این وضعیت دور از ذهن نیست و امید است با همکاری مسئولان این مشکلات واحدهای تولیدی برطرف شود.

کمبود مواد اولیه در کارخانه باعث تعطیلی شده است

ابراهیمی یکی از کارگران واحد تولیدی در مورد مشکلات شرکت گفت: در حال حاضر با این تورم و مشکلات اقتصادی شبانه روز باید کار کنم اما کمبود روغن و مواد اولیه در کارخانه باعث تعطیلی و بیکاری تعداد زیادی از کارگران شده است.

وی بیان کرد: با وجود اینکه چندین سال است که در این شرکت تولیدی مشغول به کار هستیم، متاسفانه مانند کارگران روزمزد در صورت کارکرد، حقوق آن روز را دریافت می‌کنیم و در این شرایط نیز کارکرد ماهیانه کارگران کمتر از ۲۰ روز می‌شود که با این درآمد حتی اجاره خانه را هم نمی‌توانیم پرداخت کنیم.

بزرگ‌ترین مشکل کارخانه‌ها در بحث تولید تامین مواد اولیه وارداتی است 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌ غربی اظهار داشت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل کارخانه‌ها و واحدهای این استان در بحث تولید، تامین مواداولیه وارداتی است که به دلیل فرآیند طولانی با تاخیر انجام می‌شود.

بابایی افزود: با توجه به سهمیه‌ای که ماه‌های گذشته برای شرکت‌های تولیدکننده موادغذایی در نظر گرفته شده بود روغن در بین آنها توزیع شد.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی برای تامین مواد اولیه،  تامین ارز مورد نیاز برای واردات روغن بوده که هم‌اکنون مشکل ارز برطرف شده است.

بابایی بیان کرد: مصرف ماهیانه روغن در بزرگ‌ترین کارخانه‌ها تولیدی ۱۰۰ تن است که تاکنون توانسته‌ایم ماهیانه ۴۰ تن از نیازهای این کارخانه‌ها را برآورد کنیم که با ترخیص روغن مایع و جامد از بنادر تا یک هفته آینده مشکل آنان برطرف شود.

بابایی تصریح کرد: در این مدت علاوه بر تنظیم بازار، نظارت‌ها بر بازار را افزایش داده‌ایم و در حال حاضر مشکلی در تامین روغن مایع برای هم خانوارها وجود ندارد.
منبع : تسنیم آذربایجان غربی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -