شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » خطر فساد بیش از ۴۰ هزار تن سیب در آذربایجان‌غربی

به گزارش تسنیم از ارومیه، اواخر سال گذشته و زمانی که ممنوعیت صادرات 45 روزه سیب اتفاق افتاد، خسارات فراوانی به کشاورزان زحمتکشی که یک سوم سیب کشور را در آذربایجان‌غربی تولید می‌کنند وارد شد.

متاسفانه در سال گذشته 40 هزار تن سیب در سردخانه‌های سطح استان فاسد و دورریزی شد و دسترنج بسیاری از کشاورزان به هدر رفت.

استان کشاورزی آذربایجان‌غربی، رتبه نخست را در تولید محصول سیب بر عهده داشته و ارومیه نیز به شهر سیب معروف است.

مسئولان آذربایجان‌ غربی برای اینکه امسال نیز مشکلات فساد سیب تکرار نشود، بر روی صادرات آن به کشورهای همسایه ایران مانند عراق، پاکستان، افغانستان و حتی هندوستان، روسیه و ویتنام متمرکز شده‌اند.

اما هنوز هم مشکلات فراوانی در راه صادرات سیب وجود دارد، برای مثال مشکل پیمان‌ارزی به قوت خود باقی است و کشاورز در بازار صادرات، به حق خود نمی‌رسد چون بانک مرکزی اقدامی را در راستای تبدیل ارز به ریال انجام نمی‌دهد.

از آن سو، بسته‌بندی و درجه‌بندی سیب نیز از سوی کشاورزان استان مورد غفلت واقع شده و همین خود رغبت تجار خارجی را به خرید سیب کاهش می‌دهد.

هم اکنون بازار جدید صادراتی که برای سیب استان تعریف شده، کشور ویتنام در غرب آسیا است و مقرر شده تا تجار و فعالان اقتصادی دو کشور ایران و ویتنام ضمن سفر به کشورهای یکدیگر در مورد خرید سیب رایزنی کنند.

سیب آذربایجان‌غربی با محصولات کشاورزی «ویتنام» تهاتر می‌شود

معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه فعلا هیئت ویتنامی به‌خاطر شرایط آب و هوایی سفر خود را برای ارزیابی سیب استان و خرید آن لغو کرده است گفت: با این حال رایزنان اقتصادی استان، برای اینکه این موضوع ابتر نماند سفری به این کشور انجام داده و به توافق رسیدند.

بهنام شهدی افزود: از سوی دیگر مقرر شد که محصول سیب استان با محصولات کشاورزی کشور ویتنام تهاتر شود.

وی با اشاره به اینکه روزانه صادرات سیب از مرزهای جنوب استان مانند سردشت و پیرانشهر به خارج از کشور وجود دارد گفت: از سوی دیگر به بازار اوراسیا که متشکل از پنج کشور قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و روسیه بوده ورود کرده است.

معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: هم‌اکنون رایزنان اقتصادی و تجار آذربایجان‌ غربی در حال برنامه‌ریزی برای سفر به کشورهای اوراسیا هستند چون این کشورها ظرفیت‌های فراوانی برای صادرات داشته و خواهان بسیاری دارد.

شهدی تصریح کرد: حتی همایش اوراسیا برای خرید محصول سیب نیز هم در ارومیه و هم در خود این کشورها برگزار می‌شود و هم اکنون بیش از 60 درصد جلسات و سیاست‌گذاری‌ها در استانداری آذربایجان‌غربی نیز به علت اهمیت موضوع، در حوزه صادرات سیب است.

وی بیان کرد: بنابراین سیاست این است که با یافتن بازارهای جدید صادراتی، اجازه داده نشود تا هیچ کشاورزی متضرر شود.

موانع صادرات سیب باید برطرف شود

رئیس اتحادیه سردخانه‌داران آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم اکنون650 هزار تن سیب در سردخانه‌های استان موجود است افزود: متاسفانه مصرف داخلی و صادرات آن به استان‌های سراسر کشور به کندی به پیش می‌رود چون هم اینک بیشتر استان‌هایی که سیب ارومیه را خریداری می‌کردند خود تولید کننده سیب و خودکفا شده‌اند.

آقابالازاده گفت: بنابراین با توجه به اینکه به بازار داخلی امیدواری چندانی وجود ندارد و از آن سو نیز صادرات سیب در حال حاضر مطلوب است، اما باید موانع آن برطرف شود.

وی با اشاره به مشکلات صادرات سیب استان بیان کرد: یکی از آنها پیمان‌ارزی است و در این رابطه حتی از سال گذشته، با حضور رئیس بانک مرکزی جلسه‌ای برگزار و به وی نیز عنوان شد که تا زمانی که این مشکل وجود دارد، مانع جدی در راستای صادرات سیب به شمار می‌رود.

 رئیس اتحادیه سردخانه‌داران آذربایجان‌غربی افزود: متاسفانه صادرات کنونی سیب به افغانستان، عراق و پاکستان، ارزی را وارد کشور نمی‌کند و آنها با ریال ایران با کشورمان معامله می‌کنند، بنابراین چگونه می‌توان ارز آزاد را از بازار گرفت و آن را به دولت داد؟!

وی گفت: بی‌شک اگر تعهیدات لازم در این موضوع انجام نشود، امسال بیش از سال گذشته، یعنی بیش از 40 هزار تن سیب در سردخانه‌های استان تلف می‌شوند چون امسال سیب در سردخانه‌ها به نسبت سال گذشته دو برابر است و اگر به موقع اقدامی انجام نشود، فاجعه به بار خواهد آمد.

آقابالازاده اظهار کرد: از سوی دیگر باید صادرات از گمرک و بازارچه‌ها شرایط مشابهی داشته باشند چون تفاوتی ندارد که از کجا صادر شود؟ و متاسفانه مسئولان در تهران هر روز اقدام به ارسال یک بخشنامه خلق‌الساعه در این زمینه می‌کنند.

وی بیان کرد: صادرات سیب به هندوستان به مانند عراق و پاکستان وضعیت و بازار مطلوبی دارد اما هندی‌ها با پول رایج خود یعنی روپیه تبادل می‌کنند و از این سو نیز متاسفانه بانک توسعه صادرات اقدامی در راستای خرد کردن پول در صرافی انجام نمی‌دهد.

رئیس اتحادیه سردخانه‌داران آذربایجان‌غربی افزود: برای حل این مشکلات قرار بر این شد که استاندار آذربایجان‌غربی با رئیس بانک مرکزی جلسه‌ای برگزار کرده تا قضیه روپیه هند حل شود.

کشاورزان آذربایجان‌غربی نیز در مشکلات صادراتی سیب مقصر هستند!

وی تصریح کرد: از سوی دیگر قرار بر این شده که صادرات سیب از بازارچه‌ها نیز حل شود هر چند که کشاورزان نیز در صادرات سیب مقصر هستند چون محصولات خود را به درستی بسته‌بندی و درجه‌بندی نکرده و به این علت رغبتی به خرید سیب نیست چرا که سیب‌های درجه یک تا سه از یکدیگر تفکیک نشده‌اند.

آقابالازاده بیان کرد: هم اکنون نگرانی‌ها در مورد صادرات سیب وجود دارد چون موانعی وجود دارد و رئیس بانک مرکزی نیز که 20 روز پیش در ارومیه حضور داشت، موضوع معافیت سیب از پیمان‌ارزی را که امسال در ایران چهار میلیون و 300 تن تولید شده قبول نکرد چون به نظر وی، اگر سیب از پیمان‌سپاری ارزی برداشته شود خرما و پسته نیز باید برداشته شود و بنابراین قانون برای همه یکی است.

در ادامه رئیس خانه صنعت و معدن آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت مناسبی برای صادرات سیب که به نفع کشاورزان است به تصویب رسیده است اظهار کرد: این قیمت‌ها نیز باید به تایید رسیده تا به کشورهای هندوستان، پاکستان، ویتنام و شوروی صادر شود.

صادرات سیب آذربایجان‌غربی در جعبه‌های جعلی!

محمدفاروق گرمیانی افزود: برای افزایش صادرات سیب و بازاریابی این محصول راهبردی باید به سه نکته مهم توجه کرد که یکی بسته‌بندی آن است که متاسفانه هم اکنون با جعبه پلاستیکی جعلی و غیرمستحکم درست می‌شوند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر باید بسته‌بندی مناسبی داشته باشد و اینکه کیفیت محصول سیب دشت با کوهستان تفاوت بسیاری دارد و با توجه به اینکه کیفیت سیب کوهستان ماندگارتر است باید این موضوعات در صادرات طولانی نیز لحاظ شود.

امید است که مسئولان و کشاورزان با بهره‌گیری از تجربیات سالیان گذشته، با اقدامات مناسب از فساد سیب که با زحمات فراوانی تولید می‌شود جلوگیری کرده تا با صادرات این محصول، زمینه ارزآوری و رشد اقتصادی در کشور فراهم شود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -