شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » قرنطینه ی بدون حمایت /باری که بردوش بازاریان سنگینی می‌کند

به گزارش ارومیه کلوب محدودیت های جدید کرونایی از اول آذرماه سال جاری آغاز شد و در شهرهای قرمز مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند که آذربایجان غربی ارومیه و ۹ شهر قرمز آن در این وضعیت قرار دارند.

اعمال این محدودیت‌ها ظاهرا مستمر به طول مینجامد این در حالی است که راهکار و طرح حمایتی برای کسب و کارهایی که از این طریق آسیب می‌بینند در نظر گرفته نشده است.

بازاریان تعطیلی دو هفته‌ای مغازه‌هایشان را برای مقابله و قطع زنجیره انتقال کرونا را باری بر دوش اصناف می‌دانند و معتقدند اگر تعطیلی اعمال می‌شود هم چون دیگر کشورهای دنیا باید شامل حال همه اعم از کارمند، کارگر و بازاری شود نه فقط شماری از کسبه را دربرگیرد.

نبود حمایت؛ رعایت محدودیت‌ها را با مشکل مواجه کرده و بسیاری از اصناف و کسبه در مقابل آن مقاومت می‌کنند و سخن مشترک این افراد این است که چه کسی یا اداره و ارگانی پرداخت هزینه اجاره خانه و مغازه و قسط وام‌هایشان را تقبل می‌کند.

مسئولان هم در سخنانشان از تصمیم گرفته شده برای بستن مغازه‌های بازاریان ابراز ناراحتی می کنند ولی وقتی مسئله به جان و مال مردم برمی گردد ناگزیر به اولویت قراردادن جان هستند.

حفظ جان مردم در اولویت قرار دارد
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی می گوید: بی شک این همکاری نشات گرفته از حس مسئولیت این افراد نسبت به سلامت خود و دیگر اقشار جامعه است.

علی مصطفوی می افزاید: طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها با مشارکت و همکاری شهروندان میسر می‌شود و همه باید در این خصوص، احساس مسوولیت کنند.

وی بیان می کند: با توجه به ابتلای جمع کثیری از شهروندان آذربایجان غربی به ویروس کرونا و از دست دادن جمعی از شهروندان، لازم است تا مردم، مسوولان را در اجرای این طرح یاری کنند.

مصطفوی می افزاید: ما بسیار امیدوار هستیم که با همکاری شهروندان، شاهد کاهش شیوع این ویروس در آذربایجان غربی باشیم.

این مسئول می گوید:انتظار می رود مغازه داران و واحدهای صنفی که تاکنون نسبت به بستن واحد خود اقدام نکردند به منظور ارتقای سلامت و قطع زنجیره انتقال کرونا به آنهایی که در این راستا پیشقدم شدند بپیوندند.

وی یادآور شد: همه مسئولان از تصمیم مبنی بر بسته شدن مغازه‌ها ناراحت هستند و عمل در این رابطه هم کار سختی است ولی وقتی بحث جان مردم باشد باید این مهم در اولویت قرار داده شود.

 

مسئولان بازاریان را درک و حمایت کنند
یکی از مغازه‌دارهای خیابان امام که از مسیرهای پرتردد سطح شهر است می گوید: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون چندین مرتبه مغازه‌هایمان را برای قطع زنجیره انتقال این بیماری بستیم.

وی اضافه کرد: این بستن مغازه‌های ما اگر موثر بود چند ماه پیش اثر خود را می‌گذاشت و تنها تاثیر آن بدهکار کردن بیشتر بازاریان و بی اعتبار کردن حساب آنها با برگشت چک هایشان بوده است.

این مغازه دار افزود: بعد از سال ها تحصیل بدلیل نبود بازار کار متناسب با رشته ام با دریافت تسهیلاتی این مغازه را دایر کردم و الان چندماهی است که برای بازپرداخت وام‌های خود با مشکل مواجه شدم.

وی با بیان اینکه وقتی در خبرها و شبکه‌های اجتماعی از حمایت کشورهای دیگر از مشاغل آسیب دیده از کرونا می‌شنویم فقط حسرت می‌خوریم که چرا چنین پشتیبانی از ما نشده است تصریح کرد:بی شک سلامتی خود، خانواده و دیگر همشهریانمان برای ما هم مهم است ولی با دست و جیب خالی هم نمی‌توان زندگی کرد ما که کارمند و حقوق بگیر نیستیم سر ماه مبلغی ثابت به حسابمان واریز شود.

این بازاری اظهار داشت: طی چند ماه گذشته بسیاری از بازاریان روزهایی بدون اینکه دستوری و قانونی باشد مغازه‌هایشان را با سفارش و توصیه پزشکان و کادر درمان تعطیل کردند و این نشان از اهمیت داشتن این مبحث برای این قشر است.

وی اضافه کرد: از مسئولان انتظار داریم شرایط بازاریان و کسبه را درک کنند و راهکار دیگری برای کاهش زنجیره انتقال کرونا پیدا کنند یا اینکه از دیگر کشورهایی که موفق به مهاراین بیماری شدند الگوبرداری کنند.

رضا ساعدی قناد ارومیه ای در رابطه با اعمال محدودیت ها گفت: بازاریان از جمله قنادها نگرانی زیادی بابت پرداخت هزینه های مربوط به اجاره مغازه، مالیات، تسهیلات بانکی دارند علاوه براین چک‌هایشان را هم باید پاس کنند.

وی افزود: محدودیت هایی برای فعالیت قنادان گذاشتند در حالیکه رعایت پروتکل های بهداشتی از طریق این صنف رعایت شده و می شود در قنادی‌ها تجمعی ایجاد نمی شود و می‌توان حتی بدون ورود مشتری به مغازه شیرینی را تحویل او داد.

البته تعداد زیادی از بازاریان هستند که با وجود نبود محدودیت برای شغل‌های آنان، در راستای سلامتی خود و اعضای خانواده و البته جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹، اقدام به تعطیلی داوطلبانه کرده اند.

بسیاری از آنان با استفاده از شبکه های مجازی و نصب بنر شماره تلفن مربوط به این شبکه بر سر درب مغازه تعطیل خود، ضمن احترام به حقوق شهروندی، زمینه تداوم فعالیت صنفی خود را فراهم کرده اند.

از این نوع بنرهای موجود بر روی کرکره های بسته مغازه های شهرهای مختلف آذربایجان غربی به ویژه ارومیه، بسیار در سطح شهرها ملاحظه می شود که البته می تواند نوعی فرهنگسازی نیز باشد.

پلیس نیز در برخی موارد که شاهد بی نظمی از سوی شهروندان بود، با توقف خودرو طبق قانون، جریمه اعمال شده را برای آنان منظور می کرد.

طبق گفته رییس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان غربی، به جز خودروهای عمومی و خدماتی، از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد، امکان حضور خودرو به ویژه از نوع شخصی در خیابان های ارومیه و ۹ شهر دیگر با وضعیت قرمز وجود ندارد.

سرهنگ عباس فرمانی تاکید کرده که در صورت مشاهده خودرو، طبق قانون جریمه در نظر گرفته شده برای این افراد، منظور خواهد شد.

با توجه به سخنان مسوولان، درددل های مردم و وضعیت کرونایی پیش آمده که هر روز حادتر شده و بر فوتی های ناشی از بیماری کووید ۱۹ افزوده می شود؛ همه ما باید احساس مسوولیت کرده و هرچند با کاهش درآمدها هم مواجه شویم، باید به این محدودیت ها برای کاهش ابتلا و مرگ و میر احترام بگذاریم تا هرچه زودتر شاهد روند کاهشی در این خصوص باشیم.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -