شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » قیمت‌هایی که تن خریداران ارومیه‌ای را می‌لرزاند!

به گزارش پایگاه خبری ارومیه کلوب٬امسال نوسان نرخ ارز و عدم مدیریت به هنگام بازار البسه توسط نهادهای متولی استان موجب شده که لباس و پوشاک زمستانی هم از گرانی‌ بی‌رویه و فراتر از انتظار مستثنا نشود و قیمت این کالای ضروری برای خانواده‌ها در رقابتی نابرابر از افزایش نرخ دلار پیشی گرفته تا مبادا در این رقابت عقب بماند !

امسال نیز مانند سال گذشته با توجه به گرانی‌های موجود و کاهش توان اقتصادی مردم، بازار زمستانه ارومیه همچون گذشته گرم نیست و شلوغی سال‌های قبل در بازار و خیابان‌ها مشاهده نمی‌شود.

اگرچه بسیاری در کنار بالارفتن ارز کرونا را مقصر گرانی میدانند اما کرونا تنها دلیل بی‌رونقی بازار  نیست،در حالی که در دی ماه و بهمن‌ماه زمستان گذشته  هم که خبری از کرونا نبود فروش‌ها افت فاحشی داشت.

گرچه بازار پوشاک و البسه زمستانه ارومیه مملو از اجناس متنوع است، اما قیمت‌ بالای لباس‌‌های زمستانی مانند کاپشن‌ها یا پلیورهای چند صد هزار تومانی قدرت خرید را از مردم گرفته است. اگرچه بازار‌های پوشاک شهر مانند بازار قدیم ارومیه،خیام شمالی و جنوبی شلوغ است، اما معاملات زیادی انجام نمی‌شود و اغلب عابرین از پشت ویترین مشغول چرتکه انداختن قیمت‌ها با جیبشان هستند!

این روند تاجایی ادامه یافته که اگر بگوییم خانواده‌ها در برهوت رسیدگی مسئولان در تجارت بی‌حساب و کتابی به نام پوشاک زمستانه گرفتار شده‌اند دور از واقعیت سخن نگفته‌ایم.

خرید از تاناکورا راهی برای خرید ارزان

کریم فرشادی که برای خرید لباس گرم به بازار آمده دراین باره می‌گوید: با این وضعیت قیمت‌ها نمی‌توانم همانند سال‌های گذشته لباس گرم نو تهیه کنم و مجبورم در این اوضاع کرونایی به دنبال پوشاک دست دوم یا لباس‌های قدیمی که حراج شده‌اند باشم!

فائزه پیری که به همراه خواهرش برای خرید پوشاک زمستانه به بازار آمده می‌گوید: قیمت کاپشن و پالتوی زنانه سر به فلک کشیده و گویا حالا حالاها قصد ارزان شدن ندارد.

وی می‌افزاید: برچسب قیمت روی البسه گرم زمستانی توان خرید بیشتر مردم را از بین برده  و معدود خریداران نیز مجبور هستند برای تهیه لباس مناسب زمستانی ساعت‌ها در کوچه پس کوچه‌های بازار وقت صرف کنند تا شاید تکه لباسی متناسب با بودجه خود بیابند.

ناصر مومنی  فروشنده البسه زمستانی در این‌باره می‌گوید: در بین لباس‌های زمستانی، پالتو و کاپشن بیشترین تقاضا را دارد که قیمت این مدل لباس‌ها امسال از پانصد هزار تومان شروع می‌شود.

مومنی می‌افزاید: هرچند این دست از اجناس کیفیت چندان مناسبی ندارند و برای خرید یک کاپشن باکیفیت دست‌کم باید ۵۰۰هزار تومان هزینه کرد.

وی بیان می‌کند: البته لباس‌های مارک بیش از سایر لباس‌ها افزایش قیمت داشته‌اند به طوری که خرید یک کاپشن یا پالتوی مارک چند میلیون تومان هزینه بردار است.

مومنی ادامه می دهد: چرا که کف قیمت پوشاک زمستانی خارجی ۸۵۰هزار تومان است و یک کاپشن باکیفیت حدود ۵ میلیون تومان قیمت دارد!

محمد رشیدی فروشنده دیگر البسه و پوشاک بچگانه در پاسخ به سوال ما می‌گوید: بله، افزایش قیمت‌ها در سال جاری به بازار پوشاک زمستانه بچه‌گانه نیز سرایت کرده ‌است و قیمت یک دست کاپشن بچه‌ گانه با قیمت یک دست کاپشن بزرگترها برابری می‌‌کند!

افزایش ۷۰ درصدی البسه زمستانه در ارومیه

رییس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک و خیاطان ارومیه می‌گوید: با احتساب افزایش قیمت پارچه و سایر هزینه‌های زیر ساختی برای تولیدی‌ها، قیمت البسه درجه یک زمستانه حدود۷۰ درصد افزایش یافته است.

داوود پورعلی از بررسی واحدهای فروش پوشاک در ارومیه خبر داده و می‌افزاید: بازرسی واحدهای صنفی به صورت مرتب انجام می‌شود و از اواخر مهرماه نیز بازرسی ویژه بازار زمستان انجام شده است.

گرانی البسه زمستانی در این سوز سرما مردم را به ستوه آورده است، اینکه لباس زمستانی که سال گذشته سیصدهزار تومان بود را امسال  هشتصد هزار تومان باشد را نه می‌توان گرانی و نه تورم نامید. بلکه این روند را تنها می‌توان ناشی از بی‌توجهی مسئولان به بازار و سوء استفاده گروهی خاص از بی‌قانونی دانست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -