شما اینجا هستید
اخبار مهم » مشکلات کارگران ایرانی در کردستان عراق /کارگران از زور بیکاری تن به مهاجرت می‌دهند

در این نشست مشکلات کارگران و استادکاران ساختمانی ایرانی که برای کار به کردستان عراق می‌روند، مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین در این جلسه مشکلاتی از قبیل دریافت اقامت و کارت کار برای کارگران ایرانی، هزینه عوارض خروج از مرز، حذف پرداخت مبلغ تست کرونا برای کارگرانی که به کردستان عراق جهت کار وارد می‌شوند و مسائل جانبی دیگر، مورد بحث قرار گرفت.

از قرار، در روزهای آینده این جلسات با حضور نمایندگان رسمی وزارت کار دو کشور و سندیکاهای کارگری کردستان عراق ادامه خواهد داشت.

میکائیل صدیقی در رابطه با این جلسه به ایلنا می‌گوید: ما قبلاً در استانداری استان کردستان، کارگروهی به نام کارگروه رفع مشکلات کارگران استان کردستان تشکیل داده بودیم. در آن کارگروه، مصوب شد ما با وزارت کار کردستان عراق و سندیکاهای کارگری آن خطه، جلساتی داشته باشیم و مشکلات کارگران ایرانی را که برای کار به عراق مهاجرت می‌کنند، بررسی کنیم. قرار بود نماینده‌ای از استانداری و اداره کار و کانون انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی استان به کردستان عراق سفر کنند که متاسفانه این سفر به دلیل کرونا به تعویق افتاد.

وی ادامه می‌دهد: الان هم درصدد برگزاری جلسه با سندیکای کارگران کردستان عراق هستیم. هدف ما پیگیری مشکلات کارگران ایرانی در کردستان عراق است؛ این مشکلات متعدد است؛ از جمله بیمه، بحث حوادث کار و مشکل دستمزد که بسیاری از کارفرمایان عراقی دستمزد کارگران و استادکاران ایرانی را نمی‌پردازند. جلسه‌ای که با رئیس سندیکای کارگران زاخو برگزار شد، در رابطه با همین مشکلات بود و قرار شد آن‌ها نامه نگاری‌های لازم را انجام بدهند. قبلاً هم من شخصاً با رئیس سندیکای کارگران کردستان عراق، هماهنگی‌هایی صورت داده بودم. آن‌ها هم قرار است با اداره کار مربوطه‌شان صحبت کنند و جلسه‌ای مشترک داشته باشیم که مشکلات را پیگیری و رفع کنیم.

به گفته صدیقی، یکی از مشکلات این است که کارگران و استادکارانی که وارد خاک عراق می‌شوند، باید شصت دینار برای تست کرونا پرداخت کنند که حدود یک میلیون و دویست هزار تومان است یا عوارض خروج از مرز، برای اولین ورود به خاک عراق، ۲۶۵ هزار تومان است و برای ورود دوم، نزدیک چهارصد هزار تومان است و برای سومین ورود، ۵۰۰ هزار تومان است که هزینه زیادی برای کارگرانی است که برای کار به کردستان عراق می‌روند و در موارد بسیاری موفق به یافتن کار نمی‌شوند و بیکار می‌مانند.

پیگیری‌ها ادامه دارد

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان می‌افزاید: امیدواریم با پیگیری این مشکلات، موفق به رفع قسمتی از آن‌ها بشویم. هرچند از وزارت کار و کانون کشوری هم خواسته‌ایم این مشکلات را پیگیری کنند مسئول بین المللی کار وزارت کار نیز در جریان مشکلات است و امیدواریم این جلسات به صورت قانونی و با مجوزهای رسمی برگزار شود؛ با فرمانداری مریوان هم ضرورت برگزاری جلسات مطرح شده است.

او تاکید می‌کند: در روزهای آینده پیگیری‌ها با مقامات مربوطه دنبال می‌شود و امیدواریم به نتیجه برسیم و لااقل کارگری که در کردستان عراق، دچار حادثه کار می‌شود، راحت به ایران برگردانده شود؛ ما قبلاً شاهد بودیم کارگری به دلیل حادثه کار در کردستان عراق فوت کرده اما حدود یک هفته طول کشیده تا پیکر این کارگر به ایران و به نزد خانواده‌اش بازگردانده شده. یا کارگرانی که مصدوم می‌شوند، بعد از چند روز موفق به بازگشت و بستری شدن در بیمارستانهای ایران می‌شوند.

صدیقی در پایان می‌گوید: ما به عنوان کانون کارگران ساختمانی، وظیفه داریم مشکلات کارگران ساختمانی را در هرجایی که هستند، پیگیری کنیم؛ امروزه بسیاری از کارگران و استادکاران ساکن استانهای غربی به خاطر بیکاری، مجبور به مهاجرت به کردستان عراق می‌شوند و متاسفانه در آنجا دچار مشکلات و معضلات بسیار می‌شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -