شما اینجا هستید
اخبار استان » نرخ باسوادی در آذربایجان غربی ۹۰.۷ درصد است

وبه گزارش ارومیه کلوب علی اکبر صمیمی در گفت وگو با ایسنا افزود: نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۰تا ۴۹ سال براساس آخرین سرشماری ۹۰.۷ درصد بوده و ۴ درصد با میانگین کشوری اختلاف دارد.

صمیمی با اشاره به اینکه طبق آخرین سرشماری تعداد ۱۹۴هزار و ۳۶۳ نفر بی سواد در گروه سنی ۱۰تا ۴۹سال در استان وجود دارد،  تصریح کرد: شهرستان های شوط، چالدران واشنویه به ترتیب بالاترین نرخ بی سوادی را در این گروه سنی دارند.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان با توجه به اینکه مهمترین طرح سازمان برای ریشه کنی بی سوادی در جامعه اجرای طرح آموزش اولیای بی سواد دانش آموزی است، خاطر نشان کرد: در سال جاری ۳۱۲۵ نفر در استان تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

وی یاد آور شد: در سال تحصیلی گذشته تعداد ۳۷ هزار و ۱۶۹نفر سواد آموز از برنامه ای های نهضت سواد آموزی استان بهره مند شدند که از این تعداد ۳۲هزار و ۵۴ نفر زن و مابقی مرد بودند.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی ادامه داد: در حال حاضر ۲۸۶۴نفر مربی سواد آموزی در استان وجود دارد و در این زمینه هیچ کمبودی نداریم.

وی  با اشاره به اینکه پیشرفت و توسعه هر کشوری با موضوع سواد آن جامعه رابطه مستقیم داشته و یکی از مهم ترین عوامل در بحث توسعه یافتگی کشورها آمار باسوادی آن کشور است، افزود: رجعت به بی سوادی، عدم دقت کافی نتایج سرشماری در خصوص سواد، ترک تحصیل، بازمانده از تحصیل، مشکلات اقتصادی و فرهنگی، صعب العبور بودن استان و مرزی بودن از جمله علل عدم ریشه کنی بی‌سوادی در طول ۴۰ سال گذشته در استان است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -