شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » وقتی کرونا در بین مردم عادی‌انگاری می‌شود

از زمان شیوع کرونا تاکنون بسیاری از شهرها و خیابان‌های استان روی خلوت بودن را به خود ندیده بود و خیابان گردی و بازارگردی در روزهایی که تب کرونا شدت یافته بود روز به روز افزایش داشت.

در موج جدید کرونا، قدرت سرایت و آمار جان‌باختگان و مبتلایان بیشتر خانوادگی و دورهمی‌های بیش از دو نفر بود و این در حالی است که ثابت شده اگر دو نفر کنار یکدیگر باشند و ماسک نزنند، چنانچه یکی از آنها مبتلا به کرونا  باشد، با یک سرفه یا عطسه میلیون‌ها ویروس را در هوا پخش می‌کند و فرد مقابل نیز با احتمال ۹۵ درصد مبتلا می‌شود اما متاسفانه بیشتر شهروندان بی‌اعتنا به این مسئله هستند تا جایی که در هر سه دقیقه، یک ایرانی چشمانش را به روی این دنیا می‌بندد و داغی بزرگ را بر دل عزیزان باقی می‌گذارد.

هم اکنون روزهایی که کرونا با آن عجین شده، افراد بسیاری این قاتل نامردی را ندید می‌گیرند و به حساب آنکه این ویروس ذره بینی نمی‌تواند آنان را از پای دربیاورد به توصیه‌های بهداشتی متخصصان و مسئولان عمل نکرده و سرانجام ماجرا به خط صاف نمایشگر علائم حیاتی روی تخت بیمارستان ختم می‌شود در حالی که در این شرایط همگی مسئول جان خودشان هستند.

در هفته‌های گذشته آمار مبتلایان به کرونا با شیوع پیک سوم افزایش یافت تا جایی که اعلام محدودیت کرونایی شدید در استان اعمال شد که بر این اساس در شهر‌های قرمز مشاغل سطح دو، سه و چهار، در شهر‌های با وضعیت نارنجی کرونا مشاغل سطح سه و چهار و در شهر‌های زرد مشاغل سطح چهار تعطیل شدند.

همچنین ممنوعیت تردد بین استانی برای شهر‌های قرمز و نارنجی اعمال شد و افراد حق ورود به شهر‌های قرمز را ندارند و ساکنان شهر‌های قرمز هم نمی‌توانند وارد سایر شهر‌ها شوند و جریمه یک میلیون تومانی در انتظار متخلفان در نظر گرفته شده است و همچنین ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا ساعت چهار صبح اعمال شد که شهروندان از دورهمی‌های شبانه بپرهیزند.

با نارنجی شدن وضعیت برخی شهرهای آذربایجان غربی برخی مشاغل پس از تعطیلی دو هفته‌ای بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفتند تا جایی که روز گذشته بازارها و خیابان‌های مرکز شهر پر بود از شهروندانی که غافل از شیوع پیک چهار کرونا هستند.

 پیک چهارم کرونا وحشتناک‌تر از موج سوم است

زنی که همراه شوهر و  فرزند چهار ماهه خود در خیابان مشغول خرید بوده و پروتکل‌های بهداشتی را کم و بیش رعایت کرده بود در خصوص علت بیرون آمدن خود از خانه گفت: به علت محدودیت‌های کرونایی، چند روز به همراه فرزندم در خانه قرنطینه شده بودیم که امروز از خانه خارج شده تا ضمن خرید مایحتاج خود، حال و هوایی نیز عوض کرده باشم.

وی ادامه داد: به محض خرید مایحتاج خود به خانه بازمی‌گردیم و موقع ورود به خانه نیز لباس‌های بیرون جدا کرده، کل وسایل، سوئچ و دسته‌کلیدهای منزل را ضدعفونی می‌کنیم.

شهروند دیگر که مشغول فروشندگی بود بیان کرد: بر اساس تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، مغازه‌های خود را تعطیل و این چند هفته را در خانه ماندیم و از این امر هم خوشحال هستم که تا حدودی کرونا فروکش کرده است.

وی گفت: امیدواریم مردم استان همانند هفته‌های قبل رعایت کنند چرا که به گفته مسئولان پیک چهارم وحشتناک‌تر از موج سوم است.

این فروشنده ضمن توصیه به تمامی شهروندان در خصوص پرهیز از دورهمی‌های تاکید کرد: ماه گذشته عمه و شوهر عمه‌ام را به دلیل ابتلا به کرونا در یک دورهمی خانوادگی از دست دادم و خواهش من از شهروندان این است که از دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی پرهیز کنند.

۸۰ درصد تست‌های انجام شده در استان مثبت اعلام می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در هفته‌های گذشته شرایط ویژه‌ای را پشت سر گذاشتیم و این در حالی است که استان یک وضعیت بحرانی را سپری کرد.

آقازاده بیان کرد: به طور میانگین تعداد یک هزار و ۸۰۰ تست در روز در استان انجام می‌شد که ۸۰ درصد این تعداد مثبت بودند.

وی تصریح کرد: در موج سوم، ارومیه کانون اپیدمی بود اما با ورود تامین اجتماعی و سایر بیمارستان‌ها، بخش‌های بستری و تخت‌های بیمارستان‌ها مدیریت شده و هیچ بیماری بدون تخت نماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره وضعیت کنونی بیماری در استان گفت: امروز آذربایجان غربی در وضعیتی قرار دارد که میزان بستری ها از یک هزار و ۷۰۷ به یک هزار و ۲۴ نفر کاهش یافته است.

وی بیان کرد: همچنین تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها، بستری روزانه، تعداد مراجعه کننده به درمانگاه ها و نیز تعداد فوتی‌ها در استان کاهش یافته است.

آقازاده با بیان این که در نتیجه اعمال محدودیت‌ها، شیوع بیماری کاهش یافته است، افزود: شهرهای استان در نتیجه اعمال محدودیت‌ها به جز چند شهر از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر وضعیت دادند و این در حالی است که سه شهر تکاب، شوط و چایپاره وضعیت قرمز و خطرناکی دارند.

وی افزود: عادی انگاری بیماری توسط مردم بسیار نگران کننده است زیرا در صورت سهل انگاری و عادی انگاری شرایط، درگیر طوفانی خواهیم شد که سهمگین تر از طوفان قبلی خواهد بود.

آقازاده تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های اپیدمیولوژی در صورت ورود استان به موج چهارم بیماری، به طور متوسط بیماران بستری در استان ممکن است تا سه هزار و ۲۰۰ نفر افزایش یافته و تعداد ۸۰ بیمار در روز جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی افزود: به منظور پیشگیری از ورود به فاز چهارم بیماری، طرح هایی از جمله طرح کنترل محله محور بیماری کرونا آغاز شده است که مشابه این طرح را آذربایجان غربی در طرح مراقبت از افراد بالای ۶۰ سال اجرایی کرده است.

منبع تسنیم آذربایجان غربی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -