شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » چرا نان لواش در ارومیه کمیاب شد؟

مهر ماه سال ۹۹ و زمانی که مدتی جلوی نانوایی‌های سطح شهر ارومیه و برخی شهرستان‌های استان شلوغ بود و مردم در تلاش برای خرید نان بودند، رئیس اتحادیه نانوایان ارومیه به صراحت اعلام کرد که هیچ گونه مشکلی در کمبود آرد و نان وجود ندارد.

در آن زمان«الله وردی حسن‌زاده» اعلام کرد که هیئت دولت قیمت گندم را برای سال ۱۴۰۰، چهار هزار تومان اعلام کرده و زمانی که این افزایش قیمت گندم در سراسر ایران اعلام می‌شود بر نگرش مردم تاثیر گذاشته و گمان می‌کنند که در سال جاری این افزایش قیمت در نان اعمال می‌شود و به همین سبب به نانوایی‌ها هجوم برده‌اند.

این در حالی است که در اواخر اسفند سال گذشته و اوایل امسال نیز، باز هم شاهد کمبود یا نبود نان در سوپرمارکت‌ها و تعطیلی برخی نانوایی‌های سطح استان بوده‌ایم.

از سالیان گذشته با توجه به اینکه نان در سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها نیز عرضه می‌شود، بیشتر شهروندان ارومیه‌ای ترجیح می‌دهند به جای ایستادن در صف‌های نانوایی به ویژه در ایام کرونا، نان مورد نیاز خود را از سوپرمارکت‌ها تامین کرده و در زمان هم صرفه‌جویی کنند.

اما با این حال مردم از چند روز گذشته و زمانی که به همان سوپرمارکت‌ها مراجعه کردند با نبود نان لواش مواجه شده و برخی شهروندان اعلام کردند که نانوایی‌های محل سکونت آنها در برخی روزها فعال نیست.

سهمیه آرد ۵۰۰۰ نانوایی آذربایجان‌غربی به شبکه تزریق شد

اداره کل غله آذربایجان‌غربی اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که سهمیه آرد نیمه اول فروردین ١۴� � نزدیک به پنج هزار واحد نانوایی استان از بیست اسفند ماه با برنامه ریزی لازم به شبکه تزریق شده است.

حتی اعلام کرده که در سطح شهرستان ارومیه برای رفاه شهروندان تعداد ۵۰ واحد لواش شیفت دوم و نیز نزدیک به ۳۵ واحد پخت اضافی در نظر گرفته شده است.

همچنین این اداره کل اعلام کرده که ماهیانه نزدیک به ٣� هزار تن انواع آرد یارانه‌ای به استان تخصیص می‌یابد و از سوی دیگر واحدهای نانوایی مکلف هستند بر اساس فهرست و تاریخ ارائه شده از سوی اتحادیه نانوایان اقدام به تعطیلی کرده و تعطیلی خارج از فهرست، تخلف محسوب می‌شود.

از یک هفته گذشته نتوانستم نان لواش تهیه کنم

«سلیمه رضازاده» از شهروندان ارومیه‌ای که در صف سنگک ایستاده بود اظهار داشت: از یک هفته گذشته نتوانستم نان لواش در این شهر پیدا کنم و به ناچار به خرید سنگک روی آورده‌ام.

«نوشین» از دیگر شهروندان ارومیه‌ای گفت: من شاغل هستم و فرصت ایستادن در صف‌های نانوایی را ندارم به همین سبب از یک هفته گذشته تمامی سوپرمارکت‌ها و بقالی‌های محله و حتی چند خیابان آن طرف‌تر را زیر رو رو کرده اما بسته نانی پیدا نکردم و به ناچار برای چندین وعده، نان روغنی را جایگزین کردم.

بسته‌های نان به بقالی‌ها عرضه نشده است

« ارسلان نوری» یکی از بقالی‌های ارومیه تصریح کرد: چند روزی است که نان به مغازه‌ام نیامده و هر مشتری که برای تهیه نان مراجعه می‌کند دست خالی بازمی‌گردد.

بیشتر بخوانید

صف‌های طولانی نانوایی‌های بلوچستان به سراوان رسید/ ازدحام مردم در روزهای هشداری کرونا

نان بی‌کیفیت از تنور برخی نانوایی‌های ارومیه بیرون می‌آید

روایت تسنیم از صف‌های شلوغ نانوایی در نطنز؛ نظارت بر تعطیلی زودهنگام بر عهده کیست؟

«همایون» یکی از صاحبان سوپرمارکت نیز که معمولا در گذشته، بیرون محوطه محل کسبش پر از نان بسته‌ای بود با اشاره به اینکه نانی برای فروش ندارد زیرلب می‌گوید: اگر در نانوایی‌ها نان پیدا شود در اینجا هم می‌توانید پیدا کنید.

سهمیه آرد عادلانه نیست

«علی» یکی از نانوایان ارومیه‌ای با اشاره به مشکلات نان لواش در شهر گفت: متاسفانه سهمیه‌بندی آرد اصلا عادلانه نیست چون نانوایی که مشتری زیادی دارد هم هفت گونی سهمیه داشته و نانوایی که مشتری خاصی ندارد و روزی یک گونی می‌پزد و بقیه آردش را به قیمت آزاد به فروش می‌رساند هم همان مقدار سهمیه دارد.

«عبدالله» از دیگر نانوایان ارومیه‌ای اظهار داشت: هم اکنون قیمت نان بسیار پایین و حقوق کارگر بالا رفته و پختن نان برای نانوا صرفه اقتصادی چندانی ندارد.

انتقاد از افزایش بی‌اندازه قیمت آرد آزاد در استان

«سبحان» نانوای دیگری است که با انتقاد از افزایش بی‌اندازه قیمت آرد آزاد بیان کرد: قیمت آرد سهمیه ۳۵ هزار تومان اما آرد آزاد بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان شده است.

«کاظم» یکی از نانوایانی که در گذشته سنگک‌پزی داشت اظهار داشت: در چند سال گذشته قیمت آرد آزاد به اندازه‌ای افزایش یافت که توان خریدش را نداشته و در واقع برایم صرف نکرد و فعالیت واحد را تعطیل کردم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -