شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » مردم ارومیه خواستار قرنطینه کامل شهر هستند/کرونای ‌خطرناک “پاییز و زمستان” همچنان قربانی میگیرد

به گزارش ارومیه کلوب ویروس کرونا، قاتل بی‌رحمی که پیر و جوان و زن و مرد و خرد و کلان نمی‌شناسد چند ماه گذشته را برای تمام مردم سخت کرده اما این قاتل بی‌رحم موج سوم خود را با شدت و سرعت بیشتری پیش گرفته است تا خانواده‌های بیشتری داغدار شوند.

این در حالی است که بخش اعظم مردم نسبت به این ویروس ناشناخته بی‌توجه شده‌اند و زمانی که باید توجه خود را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشدید کنند نسبت به آن بیخیال شده و نتیجه آن افزایش بی‌سابقه بیماران بستری‌ و فوتی‌ها شده است.

از این رو هرچقدر مردم کمتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند میزان انتشار این بیماری و پیامدهای تلخ آن بیشتر خواهد شد ‌و حال و روش ناخوش این روزهای ارومیه است موضوع را تأیید می‌کند.

آذربایجان غربی به گفته مسئولان بهداشت استان روزانه بیش از یک هزار و ۱۹۳ مورد بستری سندروم حاد تنفسی را در تعداد آمارهای خود ثبت می‌کند و تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا نیز تاکنون یک هزار و ۴۱۸ نفر را پشت سر گذاشته است.

بنابر اعلام مسئولان علوم پزشکی آذربایجان غربی تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان رشد بی‌سابقه‌ای داشته به گونه‌ای که نسبت به یکماه گذشته به دو برابر رسیده و حدود ۲۰ درصد بیماران مشکوک به کرونای استان در بخش‌های ویژه بستری هستند.

طی ۷ روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان غربی به کمتر از ۲۰۰ نفر در روز نرسیده و در ۲ هفته گذشته نیز تنها یک روز، کمتر از ۲۰۰ نفر بوده که همه این آمار نشان دهنده وضعیت نامناسب کرونایی در این استان است.

آذربایجان‌غربی در بدترین شرایط کرونایی از اسفند سال گذشته تاکنون قرار دارد

جانشین قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی با اشاره به افزایش تعداد بستری‌ها در مراکز درمانی استان به خاطر ابتلا به بیماری کرونا گفت: این استان در حال حاضر، در بدترین شرایط کرونایی خود از اسفند سال گذشته و آغاز شیوع بیماری تاکنون قرار دارد.

ایرج محبی افزود: در حال حاضر، یک هزار و ۳۷۵ نفر در مراکز درمانی استان به خاطر سندرم های حاد تنفسی بستری هستند که از این تعداد، ۷۸۵ نفر مشکوک و ۵۹۰ نفر مبتلا به کرونا هستند.

وی بیان کرد: تعداد بستری‌شدگان در آی‌سی‌یو نیز به ۲۶۱ نفر رسیده که از این تعداد، ۸۶ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

جانشین قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی با اشاره به افزایش ۳۹ نفری تعداد فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در استان اظهار کرد: از این تعداد، ۲۴ نفر مربوط به ۲۴ ساعت گذشته و ۱۵ نفر دیگر مربوط به نتایج مثبت فوت شدگان روزهای گذشته است.

محبی گفت: تعداد کل فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در آذربایجان غربی به ‌هزار و ۵۸۸ نفر رسیده که روند افزایشی آنان بسیار خطرناک است.

وی افزود: از  کل فوت شدگان ۲۴ ساعت گذشته، ۹ نفر مربوط به ارومیه و بقیه مربوط به شهرهای بوکان، سلماس، میاندوآب، نقده، شاهین دژ، اشنویه و خوی هستند.

وی تاکید کرد: با وجود تداوم روند افزایشی ابتلا و فوتی ناشی از کرونا در آذربایجان‌غربی، همچنان شاهد بی‌توجهی عده زیادی در این خصوص هستیم که می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیار زیادی شود.

البته در این میان، وضع ارومیه از دیگر شهرهای نظیر مهاباد، پیرانشهر و ماکو، بدتر نباشد، بهتر نیست و باید برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع در این شهر یک میلیونی، اقدامات ویژه ای صورت گیرد.

امری که رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی به طور تلویحی در صفحه اینستاگرامی خود مطرح کرد؛ دکتر جواد آقازاده در این باره نوشت: “ارومیه نیز جزو مناطق سیاه از نظر انتشار ویروس است و بایستی محدودیت های شدید اعمال شود. “

هرچند طی روزهای گذشته درباره برگزاری مراسمات عزا و خاکسپاری بسیار هشدار داده شده و در تمام آرامستان‌های استان با دستور دادستان بسته شده اما باز هم شاهد برگزاری مراسمات و چاپ آگهی ترحیم هستیم به طوری که بنابر اعلام ارشاد استان چاپ آگهی ترحیم در استان ممنوع شد.

ارشاد استان به مدیران مراکز چاپی و انتشاراتی، کانون های آگهی و تبلیغاتی ،موسسات کامپیوتری، رسانه‌های مکتوب و الکترونیکی و پیام‌رسان‌های فضای مجازی در استان هشدار داده که با توجه به ازدیاد مبتلایان به کرونا و افزایش آمار فوتی‌ها، بنا به تأکید ستاد استانی مدیریت مبارزه با کرونا، درج هر گونه آگهی تدفین، تشییع، ترحیم و مراسم هفتم، چهلم و سالگرد با اعلام زمان و مکان مشخص برای تجمع در مساجد، منازل و آرامستان‌ها، ممنوع است و در صورت مشاهده، از طریق کمیته‌های اجتماعی، انتظامی و امنیتی ستاد کرونا، رصد و برخورد قانونی خواهد شد.

هم اکنون موج شیوع ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی به حدی رسیده است که ستاد مقابله با کرونا مدتی پیش نام این استان را در بین پنج استان شامل محدودیت در تردد و رفت وآمد اعلام کرد.
در واقع می توان گفت اگر نیم نگاهی به شهروندان حاضر در خیابان‌ها داشته باشید خواهید دید که کمتر از ۴۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند؛ تا زمانی که این حالت وجود داشته باشد ما باید با ویروس کرونا زندگی کنیم . آمار های مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا در ارومیه روز به روز افزایش می یابد و دغدغه ای برای سلامتی ارومیه ای ها شده است .
با توجه به شرایط وخیم کرونا شاهد تکمیل ظرفیت بیمارستان ها در سطح شهر هستیم و انتظار می رود مردم خود برای نابودی زنجیره انتقالی این ویروس منحوس تمامی پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری و استفاده از ماسک را در بین خود رواج دهند .
روز گذشته شاهد اعمال قرنطینه شدن بر ۴۳ شهرستان کشور از سوی مسئولین بودیم که این موضوع سبب شد تا اعتراض ارومیه ای ها اوج بگیرد .
در واقع میتوان با توجه به شرایط موجود گفت که خواسته مردم ارومیه اعمال قرنطینه سراسری شهر است و مسئولان بایستی در این مورد چاره ای بیاندیشند تا بتوان جلوی شیوع این ویروس منحوس را تا حدی گرفت.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -