شما اینجا هستید
اجتماعی » گرانی؛ سایه شومی که بر جهیزیه نوعروسان چنبره انداخت

اگر در چند سال‌ قبل، برخی هزینه برگزاری مراسم عروسی را به عنوان مشکل خود در ازدواج تلقی می‌کردند یا از بالا بودن قیمت سرویس طلا یا هزینه آتلیه گلایه می‌کردند، این روزها تأمین وسایل حداقلی زندگی، فارغ از برگزاری یا عدم برگزاری تشریفات، بسیار چالش برانگیز شده است.

بالا بودن هزینه‌های ازدواج و تهیه جهازیه در آذربایجان‌غربی برای خانواده‌ها تبدیل به چالش بزرگی شده است که کمتر کسی از عهده آن برمی‌آید که در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده است.

فروش وام ازدواج راهی برای شروع زندگی مشترک

سارا ص. اظهار کرد:‌ پیش از اینکه حتی کرونا فرصت شیوع داشته باشد و دقیقا سه سال قبل با همسرم عقد کردیم اما هزینه‌های سرسام آور تهیه اقلام ضروری زندگی و خالی بودن دستان پدر و مادرم موجب شد تا زمان نامزدی را افزایش دهیم.

این بانوی ارومیه‌ای افزود:‌ نامزدم نیز به تنهایی قادر به تهیه مخارج سنگین عروسی و شروع زندگی نبوده و ما همه امید خود را به وام ازدواج بسته و خواستیم تا با استفاده از آن هم جهیزیه ضروری را تامین و هم عروسی بگیریم.

این شهروند در ادامه سخنان خود گفت: به هر بانکی برای وام ازدواج مراجعه کردیم شرایط سختی را از جمله ضامن های کارمند یا بازاری و … تقاضا کردند و امیدمان از اخذ وام ازدواج هم ناامید شد، در نهایت به تازگی با فردی برای فروش وام ازدواج خود هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم.

سارا ص. ابراز کرد: فروش وام ازدواج به مبلغی کم با اینکه عقل سلیم آن را نمی پذیرد اما برای جوانی در شرایط سخت زندگی ما تنها راهی است که کورسویی برای شروع زندگی مشترک پس از سه سال عقد است.

چشم و هم چشمی موجب افزایش هزینه‌های عروسی می‌شود

الهام ج. یکی دیگر از بانوان شهروند ارومبهیان می‌کند: به تازگی ازدواج کرده‌ام و تنها ۸ ماه از آغاز زندگی مشترک ما می‌گذرد اما پدرم تا سال‌ها باید هزینه ازدواج و جهیزیه مرا بپردازد.

این بانوی شهروند ارومیه‌ای افزود: شغل پدر من شراکت در یک مغازه سوپرمارکت بوده و برای اینکه من از دخترخاله‌های خود در تامین جهیزیه عقب نمانم همه جهازم را با چک و به صورت اقساطی تهیه کرده است و طبق محاسباتمان باید تا شش سال اقساط این جهیزیه را بپردازد که یک عمر است.

الهام ج. با بیان اینکه همسرش معلم است، ادامه داد: من دختر بزرگ و فرزند اول خانواده هستم و بجز من یک خواهر و برادر دیگر هم با پدر و مادرم زندگی می کنند که محصل و دانشجو هستند اما برای اینکه از دختران فامیل عقب نمانم جهیزیه نسبتا گرانی در خواست کردم که در مقابل خانواده همسرم نیز سربلند باشم.

هزینه های ۱۵۰ میلیونی تامین جهیزیه در ارومیه

وسایل موردنیاز یک زوج جوان برای آغاز زندگی، مواردی همچون یخچال، لباسشویی، تلویزیون، اجاق گاز، یک دست مبل، سرویس چینی، ۲ تخته فرش، جاروبرقی، سرویس خواب، سرویس پخت و پز، زودپز، مایکروفر، پلوپز، غذا ساز، قاشق و چنگال و لوازم پلاستیکی را شامل می‌شود که خرید این اقلام در این شرایط نزدیک ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون هزینه می‌خواهد.

با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه و چشم و هم چشمی که بین جوانان جامعه چنبره انداخته، اکثریت والدین شرمنده فرزندانشان می‌شود و توان فراهم کردن تمامی این اقلام را ندارند.

از طرفی هم گرانی لوازم خانگی و سایر وسایل مورد نیاز زندگی باعث شده مردم کمتر توجه به تغییر و نوسازی لوازم در خانه‌های خود داشته باشند تا جایی که توان خرید جهیزیه دست دوم را هم از دست داده‌اند.

با توجه به اینکه گرانی همچنان در جامعه حاکم است و روز به روز شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار هستیم، شرایط خرید مردم هرروز سخت‌تر می‌شود و می‌توان انتظار روز‌های پر رونقی برای  امانت فروشی‌ها پیش‌بینی کرد.

متاسفانه وامی که به عنوان وام ازدواج در اختیار جوانان قرار می‌گیرد، کفاف تهیه جهیزیه و اقلام ضروری برای شروع زندگی مشترک را نمی‌دهد. از طرفی هم جوانان برای اخذ این وام بایستی از هفت خوان رد شوند و این کار باعث اجتناب آن‌ها از دریافت وام می‌شود.

انتظار می‌رود برای بهبود شرایط اقتصادی مردم تدبیری اندیشیده شود تا بیش از این شاهد کاهش آمار ازدواج و میل به ازدواج در بین جوانان نباشیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -